FARSKÉ OZNAMY

foto: Alexander Jiroušek

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 17. týždni od 26. apríla – do 2. mája 2021.

Bohoslužby

Pondelok Sv. Ludolfa, biskupa prem. rádu 17:00 Pohr. omša za ✟ Vojtecha Hiľovského
26.apríla   18:00 Sv. omša za ✟ Juraja a Ľudmilu
    Jaklovských
     
Utorok Utorok po 4. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za ✟ Helenu Uhrínovú
27.apríla nedeli  
     
Streda Sv. Ľudovíta Márie Grignion 18:00 Sv. omša za ✟ Ladislava Štefaneka
28.apríla de Montfort, kňaza (ľ. spom.)    
     
Štvrtok Sv. Kataríny Sienskej, panny 16:00 Pohrebná sv. omša za ✟ Helenu Antošovú
29.apríla a učiteľky Cirkvi, spolupatrónky 17:00 Pohrebné obrady v Dome smútku
Európy (sviatok)  
   
Piatok Sv. Pia V., pápeža  
30.apríla (ľubovoľná spomienka)  
     
Sobota Vigília – 5. veľkonočná nedeľa 18:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
1.mája      
     
Nedeľa 5. veľkonočná nedeľa 08:00 Sv. omša za ružencové bratstvo
2.mája   10:00 ad int. fundationis
14:00 ad int. fundationis
     
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – 5. veľkonočná nedeľa 18:00 Z. Morvayová
     
Nedeľa 5. veľkonočná nedeľa 08:00 H. Majcherová
    10:00 I. Sopková
  14:00 D. Vincová
     

Od 19. apríla sú povolené verejné bohoslužby s účasťou jednej osoby na 15 m2. Pre náš kostol je to 23 osôb.

Na sv. omše je potrebné sa zapísať v kostole na stolíku. Pri bočnom vstupe do kostola bude košík s číslami, na zistenie obsadenosti. (ako v minulom roku).

V sobotu na úvod sv. omše bude fatimská a májová pobožnosť.

V nedeľu po sv. omši o 14:00, v týždni pri večerných sv. omšiach bude májová pobožnosť. Vo štvrtok po sv. omši bude adorácia.

V nedeľu 15:00-15:30 bude kostol otvorený pre tých, ktorí sa nedostali na sv. omšu.

DUCHOVNÉ SLOVO 

 Rok sv. Jozefa 

Príklad Nazareta

(Príhovor svätého pápeža Pavla Šiesteho v Nazarete 5. januára 1964)

Nazaretský dom je škola, v ktorej začíname poznávať Kristov život: je to škola evanjelia.

Tu sa učíme najprv pozerať, počúvať, rozjímať a znútra poznávať, aká hlboká a tajomná sila sa skrýva v tomto najjednoduchšom, najpokornejšom a najkrajšom zjavení Božieho Syna. Ale, myslím si, že sa ho tým učíme aj pomaly napodobňovať.

Tu totiž nachádzame spôsob a cestu, ktorou ľahko poznáme, kto je Kristus. Tu najlepšie pochopíme, ako brať do úvahy všetko, čo poznačuje, ba až akoby určuje jeho pobyt medzi nami; teda miesto, čas, zvyky, reč, posvätné obrady a vôbec všetko, čo použil Ježiš, aby sa zjavil svetu. Všetko tu má svoj hlas, všetko má svoj význam.

Tu, v tejto škole, jasne vidíme, prečo musí zachovať duchovný poriadok každý, kto sa hlási k náuke evanjelia a chce byť Kristovým učeníkom.

Ako radi by sme sa vrátili do svojich detských rokov a odznova začali túto pokornú a zároveň vznešenú nazaretskú školu! Ako veľmi by sme si priali u Márie doplniť svoje štúdiá, aby sme poznali pravý život a získali schopnosť chápať Božie pravdy!

Ale sme tu len ako pútnici a musíme sa vzdať svojej túžby pokračovať v tomto dome v nikdy sa nekončiacom štúdiu evanjelia. A predsa neodídeme bez toho, že by sme z tohto nazaretského domova neodniesli akoby ukradomky niekoľko krátkych povzbudení.

Tento dom nás učí predovšetkým mlčanlivosti. Kiež by v nás ožila hlboká úcta k mlčaniu, k tomuto obdivuhodnému a nevyhnutne potrebnému postoju ducha, najmä v našich búrlivých časoch, vo veľkom zhone života, keď sme vystavení toľkému hluku, vrave a kriku. Nazaretské mlčanie, nauč nás ponárať sa do dobrých myšlienok, pozorne sledovať hlbiny ducha a ochotne počúvať Božie tajomné vnuknutia a príkazy pravých učiteľov. Nauč nás, aká potrebná a užitočná je duchovná príprava, štúdium, rozjímanie, osobný vnútorný poriadok života a modlitby, ktorú vidí len Boh v skrytosti (porov. Mt 6,4).

Okrem toho tu vidíme pravý spôsob rodinného života. Nech nám Nazaret pripomína, čo je rodina, jej spoločenstvo lásky, jej vážna a žiarivá krása, jej posvätná a nedotknuteľná osobitosť; nech nám ukazuje, aká láskavá má byť výchova v rodine, ktorú nemôže nič iné nahradiť; nech nás učí, aká je prirodzená úloha rodiny v spoločenskom poriadku.

A napokon tu poznávame vznešený význam práce. Nazaretský domov, dom tesárovho Syna! Tu by sme chceli pochopiť a osláviť tvrdý, ale výkupný zákon ľudskej práce; tu by sme chceli vrátiť práci jej dôstojnosť, aby ju pociťovali všetci. Pod touto strechou si chceme pripomenúť, že práca nemôže mať cieľ sama v sebe, že svoju slobodu a vznešenosť nečerpá len z takzvaného ekonomického hľadiska, ale zo všetkého, čo ju zameriava na vznešený cieľ. A tu chceme robotníkom celého sveta ohlásiť spásu a ukázať im veľký vzor, božského brata a proroka všetkých ich spravodlivých požiadaviek, totiž Krista, nášho Pána.

Archív