FARSKÉ OZNAMY

foto: Alexander Jiroušek

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 27. týždni od 8. júla– do 14. júla 2019.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok 14. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Margitu, Jána, Jána
8.júla v Cezročnom období   a Vladimíra Majcherovcov
     
Utorok Sv. Augustína Zhao Rong, kňaza, 06:45 pro def. par. Susannae
9.júla a spoločníkov mučeníkov (ľ. spo.)  
     
Streda Streda 14. týždňa  
10.júla v Cezročnom období  
     
Štvrtok Sv. Benedikta, opáta, patróna  
11.júla Európy (sviatok)  
     
Piatok Piatok  14. týždňa  
12.júla v Cezročnom období  
     
Sobota Panny Márie v sobotu  
13.júla    
     
Nedeľa 15. nedeľa v Cezročnom období 08:00 ad. int. celebrantis
14.júla   10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
 
Lektori  Božieho Slova    
Nedeľa 15. nedeľa v Cezročnom období 08:00 Z. Morvayová, Z. Podprocká
    10:00 J. Kurjan, S. Schmotzeorvá
   

 

 

V pondelok je deň diecéznej poklony vo farnosti – od 11:00 do večernej sv. omše.

V nedeľu o 14:30 pobožnosť  k Predrahej Krvi Kristovej.

DUCHOVNÉ SLOVO

Medaila sv. Benedikta

Tento týždeň máme liturgický sviatok sv.Benedikta, ktorý je patrónom Európy. Svätý Benedikt za svojho života mal veľkú úctu ku svätému krížu; znaku vykupujúcej lásky Ježiša Krista. Často robieval znak kríža. Za svoj v Bohu ponorený život dostal svätý Benedikt zvláštne dary: liečiť nemocných, vyháňať zlých duchov, nazerať do prítomnosti a do budúcnosti (pápež Gregor Veľký potvrdzuje u Benedikta prorocký dar). Na jeho príhovor a modlitby sa diali mimoriadne udalosti a zázraky.

Dnes mnoho veriacich nosí medailu sv.Benedikta alebo kríž do ktorého je táto medaila vsadená. Čo to však znamená?

Nosením medaily dáva človek najavo, že sa stavia pod ochranu sv. Benedikta. Exorcizmus je znakom odmietnutia diabla a jeho pokušenia, ako to urobil sv. Benedikt a znak sv. Kríža je vyznaním viery kresťana. Zvláštnou formou medaily je tzv. benediktínsky kríž, čo je vlastne krucifix, ktorý má na krížení ramien vloženú medailu sv. Benedikta. Oboje predmety možno nechať požehnať.

Čo sa nachádza na medaile?

Na jednej strane je sv. Benedikt držiaci v pravej ruke kríž a v ľavej Regulu. Po pravej strane je rozbitý pohár s vychádzajúcim hadom, po ľavej havran odnášajúci otrávený chlieb. Tieto obrazy sa vzťahujú na príbehy z Dialógov sv. Gregora Veľkého, pri ktorých bol sv. Benedikt zachránený pred nepriateľskými úkladmi mocou znaku sv. Kríža. Pri svätcovi je nápis: „Crux sancti patris Benedicti“ (Kríž svätého otca Benedikta). Na obrube je nápis: „Eius in obitu nostro prasentia muniamur“ (Nech nás jeho prítomnosť chráni v hodine smrti).

Na druhej strane medaily je kríž s písmenami „C-S-P-B“, čo znamená opäť „Crux sancti patris Benedicti“ (Kríž svätého otca Benedikta). Nad krížom je nápis „PAX“ (Pokoj), čo je heslo rehole. Niektoré medaily majú namiesto textu Pax písmená „IHS“, čo znamená „Iesus Hominum Salvator“ (Ježiš Spasiteľ ľudí). Na ramenách kríža sú písmená, ktoré znamenajú: „Crux Sacra Sit Mihi Lux“ (Svätý Kríž nech mi je svetlom) a „Non Draco Sit Mihi Dux“ (Diabol – doslova drak – nech nie je mojím vodcom). Na okraji sú začiatočné písmená exorcizmu: „Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Qua Libas, Ipse Venena Bibas“ (Choď preč satan, nezvádzaj ma k márnostiam; to, čo mi nahováraš je zlé, sám si vypi svoje jedy).

Archív