FARSKÉ OZNAMY

B45A9071v 23. týždni od 10. júna – do 16. júna 2019.

Bohoslužby

Pondelok Panny Márie, Matky Cirkvi 18:00 Sv. omša za ✟ Jozefa Kováča,
10.júna (spomienka) Svätodušný pondelok   rodičov Jána a Annu a  sestru  Katarínu
     
Utorok Sv. Barnabáša, apoštola 07:00 Sv. omša na odprosenie za všetky urážky
11.júna (spomienka)   a hriechy
     
Streda Streda 10. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Cecíliu Juhárovú,
12.júna v Cezročnom období   mesačná
     
Štvrtok Nášho Pána Ježiša Krista, 18:00 Sv. omša za darcov krvi
13.júna najvyššieho a večného kňaza (sviatok)  
     
Piatok Piatok 10. týždňa 07:00 Sv. omša za dar viery a Božie požehnanie
14.júna v Cezročnom období   pre rodiny
     
Sobota Vigília – Najsvätejšej Trojice 18:00 Sv. omša za ✟ Ondreja Hiľovského
15.júna     a Máriu r. Spišákovú
     
Nedeľa Najsvätejšej Trojice 08:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
16.júna (slávnosť) 10:00 Sv. omša za Božie požehnanie
pre Jarku a Klárku a ich rodinu
 
Lektori  Božieho Slova    
Nedeľa Najsvätejšej Trojice 08:00 Z. Morvayová, D. Vincová
    10:00 J. Kurjan, J. Brada
   

 

V sobotu o 17:00 a v nedeľu o 15:00 katechéza pre birmovancov.

V nedeľu o 14:30 pobožnosť k úcte Božského Srdca, adorácia a ruženec  za diecézu, o. biskupa a jeho úmysel.

 

 

DUCHOVNÉ SLOVO

Sviatok Najsv. Trojice

 

Zmienka o Trojici sa implicitne objavuje v mnohých biblických požehnaniach, pokynoch a výrokoch: „Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.“ (Mt 28,19).

Výraz „Trojica“ (po grécky trias) prvýkrát použil Teofil z Antiochie okolo r. 180. Od 3. storočia náuka o Svätej Trojici – jeden Boh v troch Božských osobách – tvorí jeden z hlavných článkov kresťanskej viery. Cirkevní Otcovia 3.a 4. storočia zložili mnohé hymnické piesne a modlitby na oslavu Trojjediného Boha, napísali učené traktáty (napr. sv. Augustín De Trinitate) a Prvý nicejský ekumenický koncil v r. 325 zhrnul základné zjavené pravdy o tomto tajomstve do Nicejsko – carihradského vyznania viery. Votívne sväté omše (omše za zvláštny úmysel) na úctu Najsvätejšej Trojice sú známe z 8. a 9. storočia. V tomto čase bol už všeobecne rozšírený zvyk ukončiť odriekanie alebo spievanie žalmov chválospevom k Najsvätejšej Trojici: „Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému …“. V Anglicku sa sviatok Najsvätejšej Trojice slávil v prvú nedeľu po Zoslaní Ducha Svätého už v 12. storočí ako osobitné privilégium, ktoré vymohol od Svätej stolice biskup – mučeník sv. Tomáš Becket (1118-1170). V r. 1198 bol založený rád trinitárov (Ordo Sanctissimae Trinitatis), ktorý spolu s rádom cisterciánov v 13. storočí horlivo šíril úctu k Svätej Trojici a presadzoval oficiálne zaradenie tohto sviatku do cirkevného kalendára. Úsilie bolo zavŕšené úspechom a v r. 1334 pápež Ján XXII. (1316-1334) dal súhlas, aby sa sviatok Najsvätejšej Trojice slávil v celej Cirkvi v prvú nedeľu po Turiciach.

Viera všetkých kresťanov má základ v Najsvätejšej Trojici a kresťania sú krstení „v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“. Tajomstvo Najsvätejšej Trojice je ústredným tajomstvom kresťanskej viery a kresťanského života. Iba Boh nám ho môže dať poznať tak, že sa nám zjavuje ako Otec, Syn a Duch Svätý. Zjavená pravda o Najsvätejšej Trojici bola hneď od začiatku v základoch živej viery Cirkvi najmä prostredníctvom krstu. Trojica je jedna, nevyznávame troch bohov, ale jedného Boha v troch osobách: „Trojicu jednej podstaty.“

Archív